Jaký je Řím během Vánočních svátků?

Obsah

Další konec roku. Tentokrát jsme se vydali prozkoumat Řím v době vánoc. Co jsme viděli a jak to chodí v období svátků?             

Proč Řím?

Letenky byly levné. Zároveň ubytování také není nejdražší věc co Vás zde potká a vánoční hostina v česku se všemi těmi dárky by nás celkově vyšla v přepočtu na stejno

 

Mé představy o Římě byly zcela odlišné od reality a musím přiznat, že mě město mile překvapilo svou malebností. Četl jsem spoustu negativních recenzí týkajících se místní dopravy, ale nakonec to bylo vše skvělé!

 

Jak to vypadá během svátků? Pravda, na velké svátky je v Římě více lidí a někdy i fronty, ale v zásadě se situace příliš neliší. Nicméně osobně bych do Říma nejel v létě – takové davy (a vedra) bych těžko zvládl. Ovšem výhodou je, že mnoho památek je během svátků zdarma, například Vatikánská muzea.

Obří řady na svátky do Vatikánu. Vchod z metra plný, naproti prázdno
Obří řady na svátky do Vatikánu. Vchod z metra plný, naproti prázdno

Doprava v zemi

Na jednu stranu je fakt, že doprava je zvláštní a chaotická, ale na druhou stranu je Řím relativně malé město, které se dá v pohodě projít pěšky! Osobně jsme autobus využili jen jednou, protože většina zajímavých míst je dostupná skvělou procházkou.

Zároveň jsem vypozoroval, že řidiči autobusů jsou permanentně nasraný.

Jízdné a jejich možnosti

Základní jízdné stojí 1,5 Eura za jízdenku na 100 minut a využívat můžete městské linky autobusů a metro. ALE! Jakmile nastoupíte do metra, turniket Vám už lístek nevrátí a vy tak přijdete o možnost jet dále autobusem. V případě před. karty Vás prostě znova nepustí. Je tedy jedno jestli jedete jednu zastávku, nebo na konečnou, avšak přestupovat na jiné linky můžete libovolně, pakliže nevyjdete ze stanice pryč (turniket). Tyto klasické lístky navíc neplatí na městký autobus z letiště!

 

Jízdenky v Římě
Jízdenky v Římě

Pakliže jedete na více dní, určitě si pořiďte místní tarifové nabijecí karty. Ty mají několik verzí a cenových tarifů

 • 3 jízdy za 3,5 Eur. Tato možnost vyskočila v automatu náhodně jako omezená. Platíte ještě 50 centů za opakovatelně použitelný kupon. Ten přikládáte k terminálům a můžete si jej později znova dobít.
 • 24 hodin za 7 Eur.

 • 48 hodin za 12,8 Eur.
 • Roma pass. Ve spojením se vstupem do památek, popřípadě dopravou z letiště, si můžete koupit Roma pass. Jsou zde různé možnosti a je na každém, jak a jestli je využije

Kupovat lístky lze v automatech, které jsou velice přehledné a dá se platit kartou. Nedoporučuji chodit na přepážky, většinou tam nikdo není a nebo neumí anglicky.

Popřípadě s můžete stáhnout aplikaci TicketAppy a koupit si lístky přes mobil. Opět jednoduché prostředí.

Doprava z letiště Fuimicino (FCO)

Coffee and bakery
Coffee and bakery, kde můžete koupit lístky na MHD bus z letiště Fuimicino

Preferujete jízdu za 7 Eur místním autobusem, za 13 Eur vlakem, 50 Eur za taxík nebo za 2 Eura městským MHD busem, o kterém nikdo neví odkud jezdí? Jde ale o nejlevnější variantu dopravy z letiště.

Prvně jdeme najít kavárnu, ve které se prodávají lístky modré společnosti Cotrail. Ta se nachází u terminálu 3, vchodu 4. Jenom vyjdete ven z letiště a jdete doprava. Zde stačí říct, že chcete lístek do EUR Magliana (tam poté můžete přestoupit na metro)

Dalším krokem je identifikovat zastávku, ta se nachází mezi terminálem 1 a 3. Na zemi je modrý nápis Cotrail a malá cedule. Moc lidí zde nečekejte, ani Italové netušili o co go.

Při vstupu byste měli vložit a označit lístek, každopádně my jsme se chtěli zeptat, jestli je to vůbec správný autobus a řidič na nás začal řvát Italsky, tak jsme prostě šli dál a bylo to ok.

Po návštěvě Říma se může zpáteční cesta zdát stejně bezstarostná i zpět. Zastávky ale ne vždy vypadají jako standardní zastávky a informace o tom, co se děje a zda autobus vůbec pojede, mohou být nejasné. Lístky lze zakoupit v obchůdku vedle, i když pravděpodobně zjistíte, že je zavřený. Co se týče jízdních řádů, je lepší nepočítat s přesnými časy. Některé oficiální webové stránky MHD v Římě vám mohou poskytnout tři různé časy, ale ve skutečnosti jezdí autobus obvykle jednou za hodinu, maximálně za dvě.

MHD nebo chůze?

"Zastávka" Eur Magliana
"Zastávka" Eur Magliana

Asi jsem nepotkal člověka, který by si nestěžoval na místní autobusy. Co se týče metra, to je naprosto jasné a přehledné. A pokud jde o autobusy, není to žádný skandál. Mají však zvláštní trasy, které nevedou přes hlavní památky v centru (docela dost se objíždní), takže doba jízdy je prakticky stejná jako chůze.

Proto doporučuji chodit pěšky. Centrum je krásné a procházka je příjemná. Vše je dostupné do jedné hodiny. Navíc mimo hlavní třídy můžete v méně turistických oblastech objevit zajímavé obchůdky.

Památky

Ve stručnosti. Je zde opravdu hodně různých památek a je to velice turistické město. Připravte se na fronty a lístky si kupujte online dopředu (někde to už ani jinak nejde). Takže jen krátce shrnu pár bodů a pointů.

Scammeři a prodejci

Památka = hodně lidí = hodně potulných prodejců a podvodníčků.

Několikrát jsem slyšel komplimenty na mé boty, posléze nabídky na náramky, které samozřejmě chtějí dobře zúčtovat.

 

Bohužel je na každém rohu spousta prodejců, kteří se zdají být přesvědčeni, že za každou cenu potřebujete powerbanku nebo jinou nesmyslnou věc.

Zároveň doporučuji vyhnout se umělcům, kteří tvrdí, že kreslí obrazy vodovkami (často jsou to pouze výtisky, podrobnosti můžete najít v článku zde).

 

Někdy Vás nenechají ani v klidu najíst.

Prodejci všeho možného. Prodají růže, powerbanky, dřevo, vodu... vše
Prodejci všeho možného. Prodají růže, powerbanky, dřevo, vodu... vše Zdroj: wantedinrome.com

Colloseum

Jedna z nejznámějších památek v Římě. Je důležité říct, že kvůli překupníkům a podvodníkům se nově lístky musejí kupovat předem na stanovený čas a u vstupu Vás budou kontrolovat. Každopádně po menší frontě bylo překvapením, že Colosseum je vlastně daleko menší, než vypadá na fotkách. Každopádně informace si můžete vyhledat kdekoli sami, tak jen shrnu zajímavá fakta:

 

 

 1. Velikost a kapacita: Colosseum bylo postaveno v 1. století našeho letopočtu a je největším amfiteátrem na světě. Měří přibližně 189 metrů na délku, 156 metrů na šířku a 50 metrů na výšku. Měl kapacitu pro odhadovaných 50 000 až 80 000 diváků.

 2. Stavba: Colosseum bylo postaveno v letech 72–80 n.l. za vlády císaře Vespasiána a jeho syna Tita, jako amfiteátr pro veřejné gladiátorské hry a další veřejné události.

 3. Název: Původní název amfiteátru byl „Amphitheatrum Flavium“, ale název „Colosseum“ vznikl pravděpodobně kvůli obrovské bronzové soše císaře Nera (Nerova kolosální socha), která stávala poblíž.

 4. Architektura: Colosseum je postaveno z travertinu, pískovce a cihel. Jeho architektura je inovativní a umožňovala rychlé a účinné vyprazdňování diváků. Velká část amfiteátru však byla zničena zemětřesením a kamením byla použita k výstavbě jiných budov v Římě.

 5. Gladiátorské hry a zápasy: Colosseum bylo místem pro gladiátorské zápasy, lovecké představení, námořní bitvy a další veřejné akce. Bojovníci a zvířata byli transportováni podzemními chodbami, které vedly do středu arény.

 6. Zemětřesení: Colosseum bylo poničeno zemětřesením v roce 1349 a postupně bylo opuštěno. V průběhu let byly části amfiteátru použity na výstavbu jiných budov. Přesto zůstává jedním z nejimpozantnějších památníků antického Říma a jednou z nejnavštěvovanějších turistických atrakcí.

 7. Restaurace pro ptáky: V 16. století byl na vrcholu Colossea postaven kamenný pozorovací pódium, které bylo později přeměněno na malou restauraci pro ptáky.

Colloseum
Colloseum

Pantheon

Opět další zajímavá památka. Lístek se dá koupit online a u vchodu ukážete QR kód. Překvapením bylo to, že ve střeše je opravdu velká díra (Oltář vstříc slunci) a když prší, tak voda odtéká odtokovými dírami na zemi. Před Pantheonem ochutnejte kávu v místní pražírně! Je velice dobrá a kupodivu velice levná, proto tam jsou takové fronty.

 

 1. Architektura: Pantheon je antický chrám postavený ve 2. století našeho letopočtu. Jeho nejvýraznějším prvkem je obrovská klenutá kopule, která má v průměru 43,3 metru a je považována za jednu z největších betonových klenutých kupolí v dějinách.

 2. Původní účel: Pantheon byl postaven za vlády císaře Hadriána a byl zasvěcen řeckým a římským bohům. Původně sloužil jako chrám věnovaný všem bohům (odtud také název Pantheon, což v překladu znamená „všechny bohy“).

 3. Oltář vstříc slunci: Velký otvor v ocelové kopuli, známý jako očko nebo oltář vstříc slunci, umožňuje slunečním paprskům pronikat do chrámu a osvětlovat interiér. Toto očko má průměr přibližně 8,7 metru.

 4. Kulturní význam: Pantheon se postupem času stal součástí křesťanského dědictví. V 7. století byl přeměněn na křesťanský kostel nazvaný Santa Maria ad Martyres (Svatá Marie na mučedníky).

 5. Unikátní konstrukce kopule: Konstrukce kopule Pantheonu je považována za architektonický zázrak. Je postavena z betonu s přídavkem pucolánu, což je lehký sopečný kámen. Tato konstrukce vytváří optimální rovnováhu mezi pevností a hmotností.

 6. Renaissance: Během období renesance se architekti inspirovali Pantheonem. Několik dalších budov, včetně chrámu svatého Petra ve Vatikánu, převzalo některé prvky z Pantheonu.

 7. Návštěvnost: Pantheon je jednou z nejnavštěvovanějších památek v Římě a Itálii. Miliony turistů každoročně obdivují jeho architekturu a historii.

Pantheon
Pantheon

Vatikán

Nejmenší stát na světě, ve kterém má sídlo papež. Vstup na náměstí je zdarma a bez kontrol. Nicméně na svátky se zde zavírá a je potřeba čekat frontu na prohlídku a skener. Před Vánoci (22.-23.) je zde prakticky liduprázdno a naopak po 24. se zde nehnete.

 

Nicméně pokud čekáte dlouhou frontu na prohlídku, zkuste Vatikán obejít, má v zásadě 3 vchody a ten směrem od metra je na hodiny zaseknutý.

 

Po otevření doporučuji vyjít do kopule ze které máte hezký výhled. Vstup stojí 10 Eur a máte na výběr svést se několik pater výtahem. Zbytek musíte došlapat. Pokud projdete vatikánská muzea, dejte si na konci kávu a zákusek, je zde velice dobrá nabídka a cena!

 

Nevěřte Informacím! Paní nám řekla, že na svátky je vše zavřené. Ani prd, jenom chtějí, aby si za to lidé platili plnou cenu, protože na svátky jsou některá místa levnější nebo zadarmo.

 

 1. Rozloha: Vatikán má plochu pouhých 44 hektarů, což ho činí nejmenším nezávislým státem na světě.

 2. Historie: Vznik Vatikánu jako samostatného státu je spojen s Lateránskými smlouvami z roku 1929, které byly dohodnuty mezi Svatým stolcem (papežem) a italskou vládou. Tím byla ukončena dlouhodobá disputa o papežské území.

 3. Svatý stolec: Vatikán je sídlem Svatého stolce, který zahrnuje papeže a další orgány římskokatolické církve. Papež je nejen náboženským vůdcem, ale také vedoucím státu.

 4. Bazilika sv. Petra: V centru Vatikánu se nachází Bazilika sv. Petra, jedna z největších a nejvýznamnějších křesťanských bazilik na světě. Na náměstí před bazilikou se nachází obelisk a chrámové sloupy.

 5. Sixtinská kaple: Vatikán je také domovem Sixtinské kaple, kterou vyzdobil Michelangelo. V kapli se nachází slavný obraz „Stvoření Adama“ a freska „Poslední soud“.

 6. Vatikánská muzea: Vatikán hostí rozsáhlá muzea, která obsahují umělecká díla od antiky po renesanci. Návštěvníci mohou obdivovat sbírky soch, maleb, fresek a dalších uměleckých pokladů.

 7. Jazyky: Oficiálními jazyky Vatikánu jsou italština a latina. Latina je používána ve formálních dokumentech a liturgii katolické církve.

 8. Papežská garda: Papežská garda, známá svými výraznými uniformami, je oficiální strážce papeže a sídla Svatého stolce. Jejich kostýmy navrhl Michelangelo.

Vatikán
Vatikán

Forum Romanum

Za mě je to místo, kam bych si chodil jen tak číst. Je to významnější archeologické naleziště v Římě, nicméně prakticky je to velice hezký a rozsáhlý park, kde se dá v klidu trávit čas a u toho můžete projít kilometry zajímavých míst.  

 

 1. Politický a společenský střed: Forum Romanum bylo politickým, náboženským a společenským centrem antického Říma. Zde se nacházely významné stavby, jako například Senát, řada chrámů, obchody a oblouky.

 2. Římské fórum jako obchodní centrum: Forum Romanum sloužilo také jako obchodní centrum, kde se obchodovalo s různými zbožími a kde se nacházely tržiště.

 3. Triumfální oblouky: Na Římském fóru se nachází několik triumfálních oblouků, které byly postaveny k oslavě významných vojenských vítězství a triumfů římských vojevůdců.

 4. Caesarův chrám: Julius Caesar postavil na Římském fóru nový Senát, který byl známý jako Caesarův chrám. Tato stavba se však nedochovala do současnosti.

 5. Vestálský chrám: Vestálský chrám byl zasvěcen Vestě, bohyni domácnosti, a byl hlídaný vestálkami, římskými kněžkami.

 6. Cirkus maximus: Forum Romanum bylo spojeno s Cirkusem maximem, obrovským antickým stadionem, který sloužil pro závody vozů a další veřejné akce.

 7. Ruiny a obnova: Mnoho budov na Římském fóru bylo zničeno časem a průchodem historie. V současné době se můžeme setkat s řadou ruin, ale archeologické práce a rekonstrukce nám pomáhají lépe porozumět, jak toto místo vypadalo v antice.

 8. Archeologický výzkum: Forum Romanum bylo předmětem intenzivního archeologického výzkumu, který odhalil mnoho fascinujících detailů o každodenním životě ve starověkém Římě.

Forum Romanum
Forum Romanum

Tiramisu

Tiramisu je italský dezert, ačkoliv není zcela jasné, kdy byl poprvé představen. Existuje několik teorií o původu tiramisu, ale žádná z nich není definitivní.

 

Jedna z populárních verzí tvrdí, že Tiramisu bylo poprvé připraveno v 60. letech 20. století v severoitalském městě Treviso v regionu Veneto. Podle této verze si majitelé restaurace Le Beccherie v Trevisu připsali vytvoření tohoto dezertu v roce 1969.

 

V Římě je několik vyhlášených obchodů, které stojí za to navštívit, každá restaurace ale má svůj recept a chutě jsou velice individuální. Zde jsou nejlepší místa:

 1. Two sizes. Malé okénko v centru Říma nabízí, jak již název napovídá, dvě velikosti. Větší stojí 3,5 a malý 2,5 Eur. Na výběr je 5 příchutí. Za mě dobré, ale na mě až moc tekuté.
 2. Pompi. To bych přirovnal k podnikům jako Angelato, Creme de la Creme atd. Mají asi 3 pobočky po městě a za 5 Eur dostanete vcelku velkou vaničku fakt dobrého Tiramisu. A hned vedle to můžete zajíst zmrzlinou.

 

Bohužel v den ochutnávácí byly všechny ostatní podniky zavřené, takže jsem měl dorty jen 3. 🙁

Two sizes
Two sizes. Na výběr je 5 druhů příchutí a 2 velikostí.
Pompi Tiramisu
Pompi Tiramisu

Jak ušetřit za jídlo v Římě?

Ve zkratce zde funguje aplikace Too Good To Go. (V Česku máme  Nesnězeno). Máte zde super nabídky z mnoha restaurací a podniků, které Vám dané jídlo dájí i za pětinu ceny. Na výběr jsou i obědová menu, většina sortimentu je ale dostupná večer.

 

My jsme tak za 5 Eur měli jídlo pro 4 lidi. Principielně by jídlo mělo být starší takže se je podniky snaží prodat alespoň pod cenou, nám ale danou pizzu naservírovali přímo z výstavky, jako jakémukoli jinému zákazníkovi.

 

Celkově je jídlo v této oblasti poměrně drahé, a proto doporučuji zvážit možnost vaření doma. Mimo to se cena jídla v restauracích pohybuje často nad 12 Eur. V obchodech můžete narazit na zajímavé výprodeje; například jsme si odnesli domů 4 kila parmezánu za cenu českého eidamu.

Too Good To Go pizza za 5 Euro
Too Good To Go pizza za 5 Euro

Stránky si spravuji sám, taky to tak vypadá…