Rodinný výlet: Malta místo Vánoc a Nového roku. Shrnutí praktických tipů

Obsah

Stručné informace o Maltě

Malta je nejmenší členská země EU, která bývala kolonií Spojeného království (GB). To je i důvodem toho, že se v celé zemi, ačkoli se nachází pod Italií (tam moc anglicky nemluví), domluvíte anglicky. Malta se skládá z hlavního ostrova Malta, poté je zde ostrov Gozo a mezi ním se ukrývá nejmenší Comino. Rozměry jsou opravdu malé a na druhou stranu Malty se dostanete za hodinu jízdy autobusem. Platbu provedete jednoduše v Eurech. Ceny v Obchodě jsou k nerozeznání vyšší, avšak najíst se v restauraci Vás vyjde daleko dráž, než u nás. Naleznete zde jenom anglické zásuvky. Některé hotely mají redukce, ale nikdy to není jisté. Malta trpí nedostatkem vody. Ta se zde čistí i dováží, avšak jsou zde nejpřísnější pravidla na její používání. V obchodě bude stát i 20 korun za flašku (supermarket). Je zde ohromné vlhko. Nic Vám neuschne a písek se neustále všude lepí.
Malta
Malta
Malta
Malta
Malta
Taky Malta

Doprava v zemi

Panují různé názory a fámy ohledně místní dopravy. Ta je tvořena prakticky pouze z autobusů. Nicméně řidiči mají vše na háku a tak se může stát, že autobus nepřijede včas, přejede zastávku nebo nepřijede vůbec. Prakticky ale jezdí autobusy téměř každou půl hodinu a vzhledem k velikosti Malty se dá kdykoli dojít na jinou zastávku.

Jízdné a jejich možnosti

Základní jízdné stojí 2 Eura za jízdenku na 120 minut a využívat můžete všechny linky autobusů. To Vám bohatě postačí k přejetí celého ostrova. Píšou, že v zimním období je to pouze 1,5 Eur, každopádně jsme i v Lednu platili původní cenu. Lístky se kupují u řidiče hotově i kartou.
Pakliže jedete na více dní, určitě si pořiďte místní TallinjaCard (lítačka). Ta má několik verzí a cenových tarifů

Tallinja card
 • 7denní permanentka (Explore) za 21 Eur (dětí 15 Eur). Nejlepší a nejvýhodnější možnost. Od prvního pípnutí v autobusu můžete neomezeně jezdit všemi autobusy (i nočními), a to jak na Maltě tak na ostrově Gozo. Zároveň je zde sleva do národního akvária. Tato karta je NEpřenosná na jinou osobu (prakticky ji můžete.
 • 6 denní permanentka i s opakovaným trajektem na Gozo. Trajekt stojí 4,65 Eur, takže se vyplatí pro lidi, kteří chtějí více pendlovat mezi ostrovy.
 • 12 Jízd za 15 Eur. Jde podstatě o samostatné jízdenky, které lze sdílet s ostatními. Můžete tedy jet na jednu kartu dva.
 • ExploreFlex je slevová karta, na kterou jezdíte cca o 15 centů za jízdu levněji, podle typu autobusu. 

Doprava z letiště

Po příletu máte na malém letišti možnost koupit zmíněnou Tallinja Card. Buď přímo na letišti hned u východu v zeleném stánku Malta Public Transport (hotovostí i kartou) nebo právě v automatu (pouze kartou), který stojí přímo před východem viz fotka.

Druhou možností je využít Taxi. Pakliže pospícháte, nebo si chcete dopřát komfort, je to pro Vás možnost. Z terminálu zde odjíždí mnoho spojů. Mezi hlavní patří ty označené X1, X2, X3,X4. Nicméně stačí použít Google Maps a najít si vyhovující spoj. Většina autobusů jezdí do centra Valleta, odkud se přestupuje dále.

 

Malta automat
Hned u letiště se dají koupit jízdenky v zeleném automatu

Čeho se vyvarovat a na co dávat na Maltě pozor!

 • Určitě se nespoléhejte 100% na dané spoje. Řidiči si občas rozmyslí, že chtějí pauzu na cigaretu a zastaví se všemi lidmi na parkovišti. Do něčeho narazíte nebo Vám autobus nezastaví a Vy jste v háji (přesně to se nám stalo). Je dobré si vytvořit více cest z více zastávek a mít plán B.
 • MÁVEJTE! Vždycky, když chcete, aby autobus zastavil, musíte mávat. Nejlépe skočit do vozovky. Mnoho řidičů si Vás nevšimne, nebo všimnout nechce a po hodině čekání Vás přejede. Někdy ani zběsilé mávání nepomáhá.
 • Dávejte pozor na stanice. Hlásiče v autobusech jsou rozbité. vypnuté, nebo zkrátka nefungují. Občas se stane, že jsou zastávky až moc blízko sebe a rozhlas to zkrátka nezvládá odříkávat tak rychle.
 • Mějte u sebe buď drobné, nebo kartu. S velkými bankovkami Vás řidič pošle někam.

Taxi

Tato možnost je spíše o nadměrném komfortu a na druhou stranu o vydělávání na turistech. Jakmile přejedete trajektem na Gozo tak k Vám nastoupí 20 taxikářů a každý Vám bude říkat, že autobusy zde jsou příšerné a nelze s nimi jezdit.

„Happy Hour“ zde zní podstatě celou dobu. Nicméně 20 Eur by nás vyšla cesta do hotelu. My jsme vesele použili předkoupenou kartu.

Ubytování na Maltě

Ubytování je zde přívětivé a dají se najít opravdu výhodné nabídky.

Hledejte ubytování dále od centra. Je to klasická poučka, nicméně jde o to, že téměř všechny autobusy jezdí do Centra (Malta -Valleta, Gozo – Victoria). Bydlet se tak dá 20 minut podél pobřeží (v hezčí čtvrti) a ceny budou až o 50% levnější).

Čtěte co kupujete. Některé hotely účtují zvlášť klimatizaci, některé nemají redukce na zásuvky a „donutí“ Vás si je zakoupit u nich. Sušička je velice užitečná, neboť na sušáku oblečení usychá velice špatně.

Místní Hostely nabízejí ubytování od 12 Eur.

Přejezd na Gozo

Gozo je krásný ostrov, který skrývá mnoho památek a turistických míst. Rozhodně se vyplatí strávit zde více času a klidně si Gozo projít celý pěšky. Existuje pěší trasa kolem celého ostrova.

K přemístění na Gozo slouží státní trajekty. V okolí uvidíte hodně menších dopravních společností, které se Vás budou snažit zlákat. Na ty zatím zapomeňte.

Jízdné stojí 4.6 Euro. Je to nicméně zpáteční jízdenka. 

Dávejte pozor na autobusy. Jezdí zde hodně aut a všechna čekají na trajekt. Náš autobusák nám otevřel 2 km před přístavem dveře a řekl, že je lepší nakonec dojít.

Trajekt na Gozo

Přejezd na Comino

Comino je velmi turistický ostrov, který obejdete za pár hodin. Pyšní se plážemi a výhledy. Dříve sloužil jako obranná pevnost.

Mně osobně se zde příliš nelíbilo. Nic moc zde není a nejvyhlášenější pláž celé Malty (Blue lagoon) je asi 30 metrů velké území vedle přístaviště, kde kotví 10 výletních lodí. Rozhodně jsem za tu dobu našel daleko krásnější pláže bez lidí.

Sem jezdí pouze soukromé společnosti. které najdete vždy v přístavu. Ty nejznámější mají červené, nebo modré slunečníky.  Zpáteční jízdné stojí 15 Euro. Pokud se Vám podaří objednat online tak 12 (platba pouze přes PayPal).

 

Malta
Spousty turistických lodí na Cominu

Jídlo a potraviny

Pekárny a kavárny

Za mě nejlepší a nejlevnějším typem občerstvení jsou místní Pastizzeria pekárny. Oproti restauracím si zde kafe i s obědem dopřejete do 7 Eur. Čím méně turistická bude, tím lépe. Zajímavostí je, že i na Vánočních trzích drží ceny prakticky stejně nízké!

 • Pastizzi jsou největší klasika. Listové těsto bohatě naplněno ricottou nebo hráškovým krémem. Někde uvidíte i kuřecí s houbami a podobně, ale to už jde spíše o turistické alternativy. Těsto je samo o sobě hodně mastné, ale zasytí Vás spolehlivě. Naprostná většina pekáren prodává tyto taštičky za 0,50 Eur.
 • Ftira je typ pečiva, konkrétně jde o chléb do kterého se poté vkládají všemožné suroviny. Nicméně těsto má opravdu mnoho podob a využití. Ceny se pohybují kolem 3 Eur podle destinace a náplně.
 • Ftira/pizza bylo moje nejčastější jídlo. Je to principově pizza z Ftira těsta, které je naprosto nejvíc nadýchané a vláčné. Za cenu 2 Eur tak máte krásný oběd v místním podniku, nebo si ji jednoduše vezmete do ruky. Za chůze se ale blbě konzumuje, protože je opravdu měkká.

 

Naleznete i takové vyhlášené velkopekárny jako Mekren Bakery. Ti distribuují už desítky let do celého širého okolí a patří ke špičce v oboru. Většinou se fronta pro veřejnost nezastaví a vybrat si můžete na desítky čerstvých speciálních pizz. Ceny jsou zde 2-3x vyšší, ale i tak pořídíte výbornou pizzu za 9 Eur, což je super.

Tradiční Pastizzi na Maltě
Tradiční Pastizzi na Maltě
Tradiční Ftira chleba
Tradiční Ftira chleba
Pizza na Maltě s tlustějším těstem
Pizza na Maltě s tlustějším těstem

Tradiční highlight ala Malta

Mezi nejznámější pokrmy a specialitu patří králík na všechny způsoby. Se zelím, zeleninou nebo těstovinami.

Na to, že jde o jednu z nejznámějších pochoutek, tak se ceny v restauracích pohybují kolem 20 Euro 

Králík
Tradiční pečený králík

Kde nakupovat potraviny na doma?

Úžasné překvapení Vás čeká v místním supermarketu Greens. Přehlednější a upravenější obchod jsem ještě neviděl.

Jak na Maltě, tak na Gozu je naleznete v centru. Rozhodně se vyplatí udělat si zajížďku pro větší nákup, pakliže chcete ušetřit.

Pobočky mají i vlastní pekárny, kde koupíte místní výborný chleba (Ftiru) za 1 Euro.

Krom klasického nákupu je zde například výprodej už nečerstvé zeleniny a ovoce. Toto zboží je nicméně pořád velice kvalitní a slevy se i tak pohybují kolem 50%.

Greens

Stránky si spravuji sám, taky to tak vypadá…